آوادرماني (Audio Therapy) يکي از شيوه‌هايي است که در چند سال اخير مورد توجه محققان قرار گرفته است. در مطالعه‌اي جديد، پژوهشگران نشان دادند که اين شيوه مي‌تواند به کاهش درد پس از جراحي در کودکان و نوجوانان بيانجامد. در اين مطالعه، ميزان درد 60 کودک و نوجواني که تازه تحت جراحي قرار گرفته بودند، پيش و پس از آوادرماني مورد ارزيابي قرار گرفت. اين کودکان به سه گروه اصلي تقسيم شدند. بچه‌هاي گروه نخست به مدت 30 دقيقه به موسيقي مورد علاقه‌شان گوش دادند. کودکان گروه دوم نيز به مدت 30 دقيقه به يک داستان صوتي گوش دادند. کودکان گروه سوم نيز هدفون‌هاي ويژه حذف صدا روي گوش‌هايشان گذاشتند تا به اين ترتيب چيزي نشنوند. قبل و پس از اين کار از بچه‌ها خواسته شد تا با انتخاب يکي از چند شکلک نشان دهنده شادي يا غم، ميزان دردي را که دارند اعلام کنند. بررسي نتايج نشان داد افرادي که به موسيقي و يا داستان صوتي گوش کرده بودند، کاهش درد قابل ملاحظه‌اي داشتند. در مقابل، گروهي که هيچ صدايي نشنيده بود، هيچ تغييري در درد احساس نمي‌کردند.
 اين پژوهشگران بر اين باورند که آوادرماني سبب کاهش شديد فعاليت بخشي از مسيرهاي عصبي قشر پيش پيشاني مغز مي‌شود که به خاطره درد مربوط هستند. در واقع بخشي از دردي که حس مي‌کنيم، به خاطر همين خاطره درد ايجاد مي‌شود. آوادرماني سبب مي‌شود که تمرکز فرد از درد منحرف شده و در نتيجه ميزان درد حس شده کاهش يابد. يکي از نکات جالب اين پژوهش اين بود که ميزان اوليه درد اين کودکان ارزيابي نشد و در واقع، هر ميزان درد پس از شنيدن موسيقي يا کتاب صوتي کاهش مي‌يافت. همچنين مشخص شد که ميزان تاثيرگذاري کتاب صوتي همانند موسيقي است. البته در اين ميان، بايد دقت داشت که فرد بايد موسيقي مورد علاقه اش را براي آوادرماني انتخاب کند. يافتن راه‌هايي براي کاهش درد کودکان پس از جراحي، اهميت زيادي دارد. شايد اصلي‌ترين دليل اين مسئله اين باشد که داروهاي مخدري که به عنوان مسکن و ضددرد به کار مي‌روند، موجب بروز عوارض جانبي در کودکان مي‌شوند. 


برچسب‌ها: آوا درمانی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه چهارم فروردین ۱۳۹۴ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن علمی جراحان عمومی ایران
زمان برگزاری: ۲ الی ۴ مهر ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، مرکز همايش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, انجمن علمی جراحان عمومی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۹ الی ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز آموزش لاپاروسکوپی واقع در فلکه سوم تهرانپارس تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل تاریخچه پیلیکاسیون، تاریخچه پیلیکاسیون، انجام عمل پیلیکاسیون بر روی حیوان زنده، انواع پیلیکاسیون، عوارض پیلیکاسیون می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی تهران, پیلیکاسیون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۲۹ الی ۳۰ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در مرکز آموزش لاپاروسکوپی واقع در فلکه سوم تهرانپارس تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل تاریخچه پیلیکاسیون، تاریخچه پیلیکاسیون، انجام عمل پیلیکاسیون بر روی حیوان زنده، انواع پیلیکاسیون، عوارض پیلیکاسیون می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی تهران, پیلیکاسیون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۳ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن جراحان پلاستیک و زیبائی ایران
زمان برگزاری: ۲۰ الی ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
مکان برگزاری چهار روز اول:
تهران، مرکز همایش های رازی
مکان برگزاری دو روز آخر: تهران، بیمارستان حضرت فاطمه

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و هشتم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات لاپاروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مرکز تحقیقات لاپاروسکوپی مشهد، انجمن جراحان اندوسکوپیک ایران
زمان برگزاری: ۳۱ فروردین الی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۴
ارسال مقالات: ۳۰ بهمن ۱۳۹۳ 
مکان برگزاری: شیراز، مرکز همایش های ولایت

سایت همایش 
سایت مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی


برچسب‌ها: همایش, همایش چاقی, همایش جراحی, علوم پزشکی شیراز
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزارکننده: کانون هم اندیشی سرطان کولورکتال مجتمع بیمارستانی امام خمینی تهران
زمان برگزاری: ۳ الی ۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۲۰ فروردین ۱۳۹۳
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان امام

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, همایش کولورکتال, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهاردهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۲۸ الی ۲۹ خرداد ۱۳۹۳ توسط دانشگاه علوم پزشکی سمنان در سمنان برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل كليات لاپاراسكوپي و کله سیستکتومی، آرتروسكوپی زانو، درمان اندوسکوپیک سنگ های ادراری، نقش جراحي اندوسكوپيك در جراحي قلب، جراحي اندوسكوپيك در نروسرجری، جراحي رباتيك، جراحي اندوسكوپيك از راه هاي طبیعی بدن، جراحي اندوسكوپيك در جراحي توراكس (توراکوسکوپی)، جراحي اندوسكوپيك در جراحي زنان، لاپاراسكوپي دراورولوژي می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی سمنان
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه سیزدهم اسفند ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نسل جدید فناوری پوشیدنی، عینک پیشرفته‌ای است که امکان مشاهده و تشخیص سلول‌های سرطانی از سلول‌های سالم را برای جراح فراهم می‌کند. مشاهده و تشخیص کامل سلول‌های سرطانی بسیار دشوار است و حدود 20 تا 25 درصد مبتلایان به سرطان پستان نیاز به جراحی‌های تکمیلی برای برداشتن کامل تومور سرطانی هستند. محققان دانشکده پزشکی واشنگتن با همکاری محققان مرکز سرطان Alvin Siteman عینک پیشرفته‌ای طراحی کرده‌اند که تشخیص سلول‌های سرطانی از بافت سالم را در هنگام جراحی فراهم می‌کند.
با استفاده از این عینک، تشخیص تومورهای بسیار کوچکی به قطر یک میلی‌متر امکان می‌شود. در ابتدا نشانگر فلورسنت بدرون بدن بیمار تزریق می‌شود؛ زمانیکه جراح با کمک این عینک مخصوص، محل بافت سرطانی را مشاهده می‌کند، سلول‌های سرطانی درخشش آبی رنگی پیدا می‌کنند که به جراح برای تشخیص بافت سرطانی از سالم کمک می‌کند.
برای نخستین بار، این عینک هنگام عمل جراحی یک بیمار مبتلا به سرطان پستان در بیمارستان بارنس- جویش مورد استفاده قرار گرفت. دکتر «جولی مارگنت‌هالر» از جراحان دانشگاه واشنگتن تأکید می‌کند: این عینک پیشرفته، امکان تشخیص دقیق سلول‌های سرطانی از سالم را فراهم کرده و به کاهش میزان تنش بیمار و عدم نیاز به عمل‌های متعدد منجر می‌شود. به گفته «مارگنت‌هالر»، این فناوری در مراحل اولیه قرار داشته و آزمایشات بیشتری برای اطمینان از دقت عینک در تشخیص دقیق سلول‌های سرطانی مورد نیاز است. نتایج این دستاورد در مجله Biomedical Optics منتشر شده است.


برچسب‌ها: عینک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۹ بهمن ۱۳۹۲ توسط مرکز تحقیقات ترومبوز هموستاز دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجتمع بیمارستانی امام خمینی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل نقش فاکتور VII در انعقاد خون، تاریخچه­ی تولید فاکتور VII صناعی، مقدمه­ای بر کاربرد داروی فاکتور VII انعقادی فعال نوترکیب در خونریزی­های شدید و مقاوم به درمان، اندیکاسیون­های فاکتور VII انعقادی فعال نوترکیب در سرطان، کاربرد فاکتور VII صناعی در جراحی­های زنان، کاربرد فاکتور VII در کاهش خونریزی بعد از جراحی مجدد دریچه­ای، کاربرد فاکتور VII در کاهش خونریزی حین و بعد از جراحی­ها، کاربرد فاکتور FVII صناعی در خونریزی های سیستم اعصاب مرکزی و جراحی مغز و اعصاب، کاربرد فاکتور VII صناعی در بدخیمی، کاربرد فاکتور VII صناعی در کاهش خونریزی حین جراحی و پیوند کبد، نقش فاکتور VII صناعی در کنترل خونریزی­های اورژانس، نقش فاکتور VII صناعی در کنترل خونریزی­های جراحی اورتوپدی، تجربه استفاده ازrFVIIa  در مشاوره­های خونریزی بعد از اعمال جراحی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوازدهم بهمن ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی ایران
زمان برگزاری: ۸ الی ۹ اسفند ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰ بهمن ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش سوختگی, همایش جراحی, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه هجدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


مصرف داروي قديمي تاليدومايد در کودکان و نوجوانان مبتلا به بيماري کرون که به درمان پاسخ نداده‌اند، در مقايسه با دارونما پس از 8 هفته بهبود علايم باليني را نشان داده است. نزديک به 1 ميليون نفر از مردم اروپا و بيش از نيم ميليون نفر در آمريکا به بيماري کرون مبتلاي هستند. چنين به نظر مي‌رسد شيوع جهاني اين بيماري رو به افزايش است. حدود 25 درصد از مبتلايان به بيماري کرون در دوران کودکي علامت‌دار مي‌شوند. اين موارد بيماري در مقايسه با مواردي که شروع بيماري در بزرگسالي است به مراتب وخيم‌تر است. مقاومت يا عدم تحمل دارويي در کودکان مبتلا به کرون شايع‌تر از بزرگسالان است به نحوي که تا 18 درصد از موارد، طي 5 سال اول بيماري به جراحي نياز خواهند داشت. تاليدومايد، دارويي است که براي درمان بيماري‌هاي التهابي پوست و غشاهاي مخاطي تجويز مي‌شود. نتايجي که اخيرا از مطالعه اثربخشي تاليدومايد در مبتلايان به بيماري کرون منتشر شده، اميدوار‌کننده بوده‌اند. در مطالعه‌اي که با شرکت 56 کودک از 6 مرکز تخصصي اطفال در ايتاليا در فاصله سال‌هاي 2008 تا 2012 انجام شد، کودکان مذکور به طور کاملا تصادفي تحت درمان 8 هفته‌اي با تاليدومايد و دارونما قرار گرفتند. محققان دريافتند بيماري در بيشتر کودکان تحت درمان با تاليدومايد فروکش کرده است.


برچسب‌ها: تالیدومید, کرون, بیماری التهابی روده
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا اخيرا فرم تزريقي پلي‌دوکانول(Polidocanol)با نام تجاري واريتنا(Varithena) را براي درمان رگ‌هاي واريسي قابل‌رويت سيستم وريدي صافن بزرگ موردتاييد قرار داده است. در 2 مطالعه باليني فاز 3 با استفاده از دارونما، با نام‌ها 1-VANISH و 2-VANISH، واريتنا باعث بهبود چشمگير علايم نارسايي وريد سطحي ‌شد. بيش از 30 ميليون نفر شهروندان 18 تا 70 سال آمريکايي وريدهاي واريسي دارند. شيوع واريکوزيت در زنان 2 برابر مردان است. وريدهاي واريسي اغلب به درمان علامتي نياز دارند. علايمي مانند درد پا، خارش، احساس سنگيني، پاهاي بي‌قرار، گرفتگي، ضعف و ادم از جمله علايم آزاردهنده واريس هستند. اين علايم گهگاه باعث غيبت از کار، ناتواني و افت کيفيت زندگي فرد مي‌شوند. درمان‌هايي که تاکنون براي وريدهاي واريسي مطرح بودند عبارتند از جراحي و سوزاندن. واريتنا تنها داروي موردتاييد است که علايم واريس را بهبود مي‌بخشد. اين درمان حداقل تهاجم را دارد، يک پروسه غيرجراحي است و هنگام انجام آن نيازي به بي‌حسي يا بي‌هوشي نيست. واريتنا، علايم و نيز وضعيت ظاهري وريدهاي واريسي را بهبود مي‌بخشد. اين محصول در 3 ماهه دوم سال 2014 وارد بازار خواهد شد.


برچسب‌ها: داروی جدید, واريتنا, پلي ‌دوکانول, واریس
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه پانزدهم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۱۶ الی ۱۸ بهمن ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران در پردیس بین الملل جزیره کیش برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل اصول لاپاروسکوپی، لاپاروسکوپی درشکم حاد، عوارض لاپاروسکوپی، درمان لاپاروسکوپیک پریتونیت، کیست تخمدان، هرنی اینگوئینال، عوارض کلسیستکتومی، اسپلنکتومی لاپاروسکوپیک، ورود به حفره شکم، انواع اعمال جراحی چاقی، میومکتومی لاپاروسکوپی، تغذیه بعد ازاعمال چاقی می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی تهران, لاپاروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه چهارم دی ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۹۲ توسط انجمن استومی ایران در بیمارستان طالقانی تهران برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل انواع فیستول آنال، نقش تصویربرداری در فیستولهای آنال، اصول جراحی در فیستول آنال، نگاهی به تاریخ جراحی فیستول، روش های حفظ اسفنکتر در فیستول آنال، استفاده از ستون در جراحی فیستول انال، روش های نوین در جراحی فیستول (VAAST) –فیبرین گلو و پلاگ، مدیریت فیستول آنال در IBD، فیستولهای رکتوواژینال تشخیص و درمان می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی جراحی, انجمن استومی ایران, بیمارستان طالقانی, فیستول
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه ششم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن جراحان دهان، فک و صورت ایران
زمان برگزاری: ۷ الی ۹ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، هتل المپیک

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, همایش جراحان دهان, انجمن جراحان دهان فک و صورت ایران, هتل المپیک
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: بخش جراحی کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۴ الی ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰ اسفند ۱۳۹۲
مکان برگزاری: شیراز، سالن های سینا و صدرا

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش کولورکتال, همایش جراحی, علوم پزشکی شیراز, سینا و صدرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوم آذر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۲ توسط شاخه خراسان جامعه جراحان ایران و دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کنگره بین المللی جراحی خراسان در در سالن تشریح پزشکی قانونی مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل اصول اکسپیلوراسیون عروق و اسکیلوراسیون عروق کاروتید، اکسپیلوراسیون عروق ساب کلدوینودرترابی، اکسپیلوراسیونهای عروقی ایلیاک، اکسپیلوراسیون عروق فمورال، اکسپیلوراسیون عروق یدبیته ابی، اکسپیلوراسیون عروق کرونال، اکسپیلوراسیون عروق مدیاستینال می باشد.

اطلاعات بیشتر 
سایت همایش 
سایت جامعه جراحان شاخه خراسان


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کارگاه در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۲ توسط شاخه خراسان جامعه جراحان ایران و دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کنگره بین المللی جراحی خراسان در هتل پردیسان مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این کارگاه شامل کلیات پرولوتراپی، روش انجام پرولوتراپی و انجام عملی پرولوتراپی روی یک بیمار می باشد.

اطلاعات بیشتر 
سایت همایش 
سایت جامعه جراحان شاخه خراسان


برچسب‌ها: کارگاه, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی مشهد, پرولوتراپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمینار در تاریخ ۷ آبان ۱۳۹۲ توسط شاخه خراسان جامعه جراحان ایران و دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کنگره بین المللی جراحی خراسان در هتل پردیسان مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این سمینار شامل سیستم تروما، حل مشکل مرحله به مرحله، تازه های برخورد با بیمار دچار شوک در اورژانس، تازه های درمان و مدیریت زخم در اورژانس، روشهای اندازه گیری و کنترل    ICP در اورژانس، مديريت بحران درطب اورژانس، آرام بخشی و بی دردی در بیمار ترومایی، ارزیابی و مانیتورینگ بیمار ترومایی، ملاحظات قانونی درتروما و اورژانس، موارد خطا در تروما، خفگی وحلق آویز شدن، تصویربرداری در بیمار ترومایی می باشد.

اطلاعات بیشتر 
سایت همایش 
سایت جامعه جراحان شاخه خراسان


برچسب‌ها: سمینار, اطلاع رسانی جراحی, اطلاع رسانی طب اورژانس, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۸ آبان ۱۳۹۲ توسط شاخه خراسان جامعه جراحان ایران و دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کنگره بین المللی جراحی خراسان در هتل پردیسان مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل آناتومی جداره قفسه سینه، مکانیسم های شایع ترومای قفسه سینه، درمان آسیب های  راههای هوایی ماژور، درمان تورارسکوپیک  در توراکس تاخیری، درمان شکستگی های متعدد دنده می باشد.

اطلاعات بیشتر 
سایت همایش 
سایت جامعه جراحان شاخه خراسان


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی مشهد, قفسه سینه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۹ آبان ۱۳۹۲ توسط شاخه خراسان جامعه جراحان ایران و دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کنگره بین المللی جراحی خراسان در هتل پردیسان مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل اتیولوژی فیستولهای تراشه، برخورد با بیماران اورژانس تنگی تراشه، عوارض جراحی تراشه، درمان جراحی فیستولهای تراشه و مری می باشد.

اطلاعات بیشتر 
سایت همایش 
سایت جامعه جراحان شاخه خراسان


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی مشهد, تراشه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این سمپوزیوم در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۲ توسط شاخه خراسان جامعه جراحان ایران و دانشگاه علوم پزشکی مشهد همزمان با کنگره بین المللی جراحی خراسان در هتل پردیسان مشهد برگزار خواهد شد. مباحث این سمپوزیوم شامل ارزیابی حجم داخل عروقی، اهداف احیاء همودینامیک، هدف از احیاء در پروما، کریستالوئید یا کلوئید، افزاینده های حجم پلاسمایی جدید، AKI ساب کلینیکال چیست؟، دربیمار با ریسک AKI چه می کنید؟، مونیتورینگ ، اداره و درمان شوک، اقدامات در شوک راجعه، عدم ضرورت انجام سونوگرافی در برقراری CVC، اداره آنمی در بیماران تروما، آرام بخشی در بیماران ICU، اختلالات انعقادی در تروما، اداره فرایند انعقاد در تروما می باشد.

اطلاعات بیشتر 
سایت همایش 
سایت جامعه جراحان شاخه خراسان

 


برچسب‌ها: سمپوزیوم, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی مشهد, رانیماسیون
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و سوم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


موضوع: آنومالی های تکاملی و اکتسابی کولورکتال در کودکان
برگزار کنندگان: انجمن جراحان کودکان ایران، مرکز تحقیقات جراحی کودکان شهیدبهشتی
زمان برگزاری: ۲۰ الی ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳
ارسال خلاصه مقالات: ۱۱/۱۲/۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش اطفال, همایش جراحی, انجمن جراحان کودکان ایران
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هجدهم مهر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: جامعه جراحان ایران، دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی
زمان برگزاری: ۳ الی ۵ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: ارومیه

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, جامعه جراحان ایران, علوم پزشکی آذربایجان غربی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و ششم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


این کنفرانس در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۲ توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران  در بیمارستان امام تهران برگزار خواهد شد. مباحث این کنفرانس شامل علائم و نشانه ها و عوارض و نارسایی وریدی مزمن، اقدامات تشخیص نارسایی وریدی مزمن، درمان غیر جراحی (جوراب واریس- اسکلرو تراپی)، درمان جراحی، SEPS می باشد.

اطلاعات بیشتر


برچسب‌ها: کنفرانس, اطلاع رسانی جراحی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سوم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات هپاتوبیلیاری  و پیوند کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۱۷ الی ۱۸ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، تالار امام مجتمع بیمارستانی امام خمینی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش پیوند کبد, همایش جراحی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه یکم شهریور ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: انجمن علمی کولوپروکتولوژی و بی اختیاری، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، انجمن علمی استومی
زمان برگزاری: ۱۵ الی ۱۷ آبان ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات : ۳۰ شهریور ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، سالن اجتماعات دکتر غرضی بیمارستان میلاد

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش کولوپروکتولوژی, همایش جراحی, انجمن علمی کولوپروکتولوژی و بی اختیاری, بیمارستان میلاد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و ششم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان دانشگاه ویرجینیا بر این باورند که می‌تواند از درمانهای فراصوت برای جلوگیری از یک بیماری کلیوی رایج استفاده کرد که پس از جراحی‌های بزرگ بوجود می‌آید. این پژوهش بر روی موش‌ها انجام شده و محققان اظهار کرده‌اند که بزودی می‌توان از آن در پژوهشهای انسانی نیز استفاده کرد؛ چراکه درمان آسیب حاد کلیه ساده و معمول است. به گفته کارشناسان این پژوهش از پتانسیل درمانهای جدید برخوردار است.
آسیب حاد کلیه از دست دادن ناگهانی عملکرد کلیه بوده که بسادگی در بیماران از طریق عفونتهایی مانند ذات‌الریه، اسهال یا حمله قلبی بوجود می‌آید. این بیماری پس از جراحی‌های بزرگ مانند جراحی قلب نیز ایجاد می‌شد چرا که کلیه‌ها در طول عمل از جریان خون محروم هستند.
برای این بیماری گزینه‌های درمانی کمی وجود دارد.
محققان موشهای بیهوش را با استفاده از یک سیستم عکسبرداری عادی بالینی 24 ساعت پیش از ایجاد اختلال در عرضه خون به کلیه‌ها در معرض فراصوت قرار دادند.
آنها سپس دریافتند که موشها پس از بازیابی جریان خون از کلیه های سالمی برخوردار بودند. اما در موشهای دیگر که تحت فراصوت ساختگی قرار داشتند، همین اختلال منجر به آسیب چشمگیر کلیه شد.
به گفته محققان، درمان فراصوت یک واکنش ضد عفونی از طحال را برمی‌انگیزد که سپس از کلیه‌ها حمایت می‌کند. محققان بر این باورند که یک سازوکار مشابه که منجر به آسیب کلیه شده، ممکن است باعث آسیب ریه، قلب و کبد نیز بوده و این نوع درمان شاید بتواند برای جلوگیری از آسیب در سایر اندام نیز موثر باشد. این پژوهش در مجله American Society of Nephrology منتشر شده است.


نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


Needle Aspiration of Primary Spontaneous Pneumothorax

Primary spontaneous pneumothorax occurs in patients without clinically apparent lung disease or trauma. Observation may be the only requirement for patients with small primary spontaneous pneumothoraxes. For a large pneumothorax or one that causes clinically significant breathlessness, active intervention is required. This intervention may involve simple aspiration, the placement of a chest tube, or needle aspiration. Needle aspiration is considered to be as effective and safe as chest-tube thoracostomy for the management of primary spontaneous pneumothorax

 

 

دانلود با فرمت Windows Media Player
دانلود فایل PDF 
حجم فیلم: ۳۳.۲ مگابایت
مدت فیلم: ۱۳ دقیقه و ۲ ثانیه

نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه پانزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


 سونی یک «واحد پردازنده تصویر قابل‌نصب بر روی سر» ابداع کرده که به جراحان امکان بینایی مجازی با اشعه ایکس را برای انجام عمل جراحی می‌دهد. سامانه ابداعی این عمل را با استفاده از آندوسکوپی که تصاویر را به یک جفت مانیتور واقع بر روی سر ارسال می‌کند، انجام می‌دهد. این امر به جراحان امکان مشاهده تصاویر سه بعدی با تفکیک‌پذیری بالا از درون بدن بیمار را به هنگام عمل لاپاروسکوپی فراهم می‌کند.
جراحی لاپاراسکوپی که «جراحی سوراخ کلید» نیز نام گرفته، جایگزینی کمتر تهاجمی برای فرایندهای سنتی‌تر است که اغلب شامل شکافتن بدن بیمار با یک برش بزرگ هستند. جراحی سنتی نه تنها امکان عمل را فراهم کرده، بلکه امکان دیدن آنچه حین آن رخ می‌دهد، را برای جراح فراهم می‌کند. مشکل این جاست که ایجاد برش با طول یک فوت، واقعه‌ای تروماتیک است که بدن بیمار باید با آن کنار بیاید.
در مقایسه، جراحی لاپاراسکوپی فقط برش‌های کوچک را می‌طلبد که از خلال آن‌ها پروب‌های طولانی، کاترها و آندوسکوپ‌ها جاسازی می‌شوند.
این رویکرد نه‌تنها کمتر تهاجمی است، بلکه عفونت کمتر، استرس کمتر به بیمار و ترمیم سریع‌تر برش‌ها را به دنبال دارد. به طور مثال، حذف کیسه صفرا که زمانی نیازمند برشی بزرگ و حضور طولانی بیمار در بیمارستان بود، با یک جفت برش کوچک و بستری کوتاه‌مدت انجام می‌شود. یکی از موانع این تکنیک چگونگی داشتن نمایی واضح از آنچه می‌گذرد، است. این فرایند نه تنها شامل جاسازی ابزار ویژه در درون برش‌های چندگانه، بلکه همچنین متصل‌کردن آندوسکوپ‌ها به مانیتورهای تلویزیونی است که یک تصویر مسطح را ارائه می‌دهند.
جراحی لاپاراسکوپی مانند جراحی کنترل از راه دور است و در سال‌های اخیر، سیستم‌های تصویربرداری‌ سه‌بعدی این فرایند را اتقا داده‌اند اما هنوز هم جای پیشرفت وجود دارد.
«پردازنده تصویر قابل‌نصب بر روی سر» سونی مجهز به مانیتور سه‌بعدی است که به یک لاپاروسکوپ جراحی متصل می‌شود. این هدست دارای یک جفت پنل‌ دیوید ساطع‌کننده نور ارگانیک (OLED) با قطر 18 میلی‌متر است. به گفته مقامات سونی، سیستم جدید تصاویر برجسته‌ با تفکیک‌پذیری بالا و بازتولید دقیق رنگ‌ها را ارائه می‌دهد و تصاویر جداگانه برای هر چشم و با هدف ممانعت از تداخل تولید می‌شوند.
این هدست همچنین با خروجی دو بعدی از آندوسکوپ سازگاری دارد و کاربر قادر به سوئیچ‌کردن بین نماهای دو بعدی و سه‌بعدی از طریق انتخاب دگمه «ورودی» واقع بر روی واحد پردازنده تصویر است.
سیستم ارائه‌شده دارای توانایی «تصویر در تصویر» (PinP) بوده و بنابراین، دو تصویر می‌توانند همزمان نمایش داده شوند. افزون بر این، این تصویو می‌توانند به چپ یا راست، بالا یا پایین حرکت کنند، بنابراین، دیگر اعضای تیم جراحی می‌توانند تصویر را از زاویه دید خود ببینند. واحد پردازنده تصویر قابل‌نصب بر روی سر سونی برای استفاده در ژاپن تایید شده و بهای آن 15 هزار و 300 دلار امریکا تخمین زده شده است.


برچسب‌ها: ابزار جدید, لاپاروسکوپی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه سیزدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی دانشگله علوم پزشکی ایران، مرکز تحقیقات لاپاروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۸ الی ۱۱ بهمن ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۲۹ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

همایش همزمان:
اولین کنگره بین المللی جراحی های چاقی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, همایش چاقی, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: مرکز تحقیقات جراحی های کم تهاجمی دانشگله علوم پزشکی ایران، مرکز تحقیقات لاپاروسکوپی دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۸ الی ۱۱ بهمن ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۲۹ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

همایش همزمان:
یازدهمین کنگره بین المللی جراحی ها و تکنیک های کم تهاجمی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, همایش چاقی, علوم پزشکی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی اسکالپل هوشمندی توسعه داده‌اند که از قابلیت بو کشیدن تومورهای سرطانی برخوردار بوده و می‌تواند انقلابی در اعمال جراحی تشخیصی سرطان بوجود آورد. در حال حاضر جراحان برای برداشتن بافت سرطانی از اسکن های تهیه شده قبل از جراحی استفاده می‌کنند؛ همچنین روش نمونه برداری در حین عمل برای تعیین بافت سالم از سرطانی صورت می‌گیرد، اما تمام این روش‌ها زمان‌بر و نسبتا پر هزینه هستند که نتایج کاملا دقیقی را نیز ارائه نمی‌کنند. سالانه 300 هزار مورد ابتلا به سرطان در انگلیس تشخیص داده می‌شود که منجر به انجام اعمال جراحی شده، اما بهترین جراحان نیز نمی توانند نسبت به برداشتن کامل تومور سرطانی اطمینان داشته باشند و در این شرایط بیمار به عمل های تکمیلی بعدی نیاز خواهد داشت.
اسکالپل (scalpel) وسیله‌ای بسیار تیز و برنده است که جراحان برای ایجاد برش بر روی بافت‌های بدن از آن استفاده می‌کنند. اسکالپل هوشمند iKnife قادر به تمایز قائل شدن بین بافت‌های سالم از تومورهای سرطانی است که می‌تواند عمل‌های جراحی برای برداشتن توده‌های سرطانی را با تحول چشمگیری مواجه سازد.
دکتر «زولتان تاکاتس» از پزشکان کالج سلطنتی لندن و مخترع اسکالپل هوشمند تأکید می‌کند: با استفاده از iKnife بیماران تحت آزمایشات نمونه‌برداری کمتری قرار گرفته و شانس بیشتری برای نجات خواهند داشت؛ امکان تشخیص لحظه‌ای نوع یک بافت مشکوک و آگاهی از سرطانی بودن آن، کمک شایانی به روند معالجه و بهبود بیماران می‌کند. 
این چاقوی جراحی ترکیبی از دو ابزار است که به جراح برای برش دادن و نفوذ بداخل بافت کمک می‌کند؛ قطعه اول یک اسکالپل الکتریکی است که برای برش دادن بافت مورد استفاده قرار می‌گیرد و در هنگام برش، دودی تولید می‌کند که می‌تواند برای تشخیص سرطانی بودن بافت مورد استفاده قرار بگیرد. به گفته دکتر «تاکاتس»، این دود ارزشمند حاوی اطلاعات مهمی در خصوص گوشت سوخته شده است.
در قطعه دوم از یک لوله برای جمع‌آوری دود و هدایت آن به طیف سنج جرمی استفاده شده است؛ با تجزیه و تحلیل این دود و مقایسه ساختار شیمیایی آن با ساختار تومورهای سرطانی شناخته شده، جراح براحتی می تواند سرطانی بودن بافت را تشخیص دهد.
این اسکالپل نتیجه لحظه‌ای در اختیار جراح قرار می‌دهد که از صحت و دقت کم نظیری برخلاف روش های متداول برخوردار است؛ همین عامل باعث کاهش پتانسیل میزان عود تومور و نجات تعداد بیشتری از مبتلایان به سرطان خواهد شد. نتایج در کمتر از یک ثانیه بر روی صفحه نمایشگر متصل به اسکالپل هوشمند iKnife نمایش داده می‌شود. عملکرد این چاقوی هوشمند در هنگام عمل جراحی بر روی 91 بیمار مبتلا به سرطان مورد آزمایش قرار گرفت که حاکی از توانایی 100 درصدی در تشخیص تومورهای سرطان است؛ نتایج این تحقیق در مجله Science Translational Medicine منتشر شده است. در حال حاضر از اسکالپل هوشمند iKnife در سه بیمارستان شهر لندن به عنوان بخشی از یک مطالعه گسترده استفاده می‌شود و در صورت موفقیت آمیز بودن عملکرد آن، تا سه سال آینده در اختیار جراحان قرار خواهد گرفت.


برچسب‌ها: هوشمند, چاقوی هوشمند, اسکالپل, جالب, iKnife
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا درخواست ثبت داروي جديد بلوکسي‌ورز (Bloxiverz) با نام ژنريک نئوستيگمين متيل سولفات را به عنوان دارويي با قابليت تزريق داخل وريدي براي استفاده در اتاق جراحي با هدف معکوس کردن اثر داروهاي غيرپلاريزه بلوک‌کننده عصبي-عضلاني پذيرفته است. بلوکسي ورز، اولين شکل نئوستيگمين مورد تاييد FDA است. نئوستيگمين متداول‌ترين دارو براي معکوس کردن آثار داروهايي است که در بلوک‌هاي عصبي-عضلاني استفاده مي‌شوند.


برچسب‌ها: نئوستيگمين, بلوکسي‌ورز, داروی جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه بیست و هشتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


استفاده از دگزامتازون وريدي، قبل از جراحي كوله سيستكتومي لاپاراسكوپيك، از بروز تهوع و استفراغ پس از عمل مي كاهد. در طي عمل جراحي كوله سيستكتومي به روش لاپاراسكوپي به علت ديستانسيون شكم در اثر پنوموپريتوان احتمال بروز تهوع و استفراغ بيشتر مي باشد و احتمال بروز آن بين 35 تا 63 درصد گزارش شده است؛ از اينرو حالت تهوع و استفراغ پس از عمل جراحي ميتواند منجر به پنوموني آسپيراسيون، دهيدراتاسيون، سوء تغذيه و باز شدن بخيه هاي جراحي، اختلالات متابوليك مانند آلكالوز متابوليك، هيپوكالميك، هيپوكلرميك و هيپوناتر مي شود كه اين موارد در نهايت باعث طولاني شدن مدت بستري و افزايش هزينه ها مي گردند.
پژوهشگران علوم پزشکی شهرکرد روي 90 نفر از بيماران كانديد جراحي كوله سيستكتومي لاپاراسكوپيك این مطالعه را انجام دادند. . بيماران به دو گروه 45 نفره تقسيم شدند كه 90 دقيقه قبل از شروع جراحي به گروه مداخله 8 ميليگرم دگزامتازون و به گروه شاهد2 سی سی نرمال سالين به صورت وريدي تزريق گرديد.  مطالعه حاضر نشان داد 4 ساعت و 12 ساعت پس از جراحي بروز تهوع در گروه مداخله نسبت به گروه شاهد كمتر بود و 4 ساعت پس از عمل بروز استفراغ در گروه مداخله به طور معني داري كمتر از گروه شاهد بود.
مكانسيم واقعي اثر دگزامتازون در كاهش حالت تهوع و استفراغ در بيماران ناشناخته است. برخي مكانيسمهايي ذكر شده عبارتند از: مهار مركزي يا محيطي توليد يا ترشح سروتونين، مهار مركزي سنتز پروستاگلاندين ها و تغيير در نفوذ پذيري سد خوني- مغزي نسبت به پروتئينهاي سرم. دگزامتازون فعاليت ضد التهابي شديدي دارد كه ميتواند به طور مؤثر التهاب بافت را در محل جراحي كاهش داده و ايمپالس هاي بالا رونده پاراسمپاتيك به مركز استفراغ را كاهش دهد.
محققان توصیه می کنند با توجه به عدم وجود عارضه شناخته شده به دنبال استفاده از يك دوز دگزامتازون وريدي، از آن به عنوان داروي مؤثر در كاهش احتمال بروز تهوع و استفراغ بعد از عمل كوله سيستكتومي لاپاراسكوپيك استفاده گردد.

متن کامل مقاله


برچسب‌ها: کوله سیستکتومی, دگزامتازون, استفراغ, لاپاروسکوپی, فیض
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه بیست و هفتم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: شاخه خراسان جامعه جراحان ایران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد
زمان برگزاری: ۷ الی ۱۰ آبان ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۳۱ شهریور ۱۳۹۲
مکان برگزاری: مشهد

همایش همزمان: اولین کنگره بین المللی جراحی عروق و آندوواسکولار
زمان برگزاری: ۸ الی ۹ آبان ۱۳۹۲- مشهد

(با مشارکت انجمن جراحان عروق ایران و انجمن رادیولوژی ایران)

 

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, همایش عروق, علوم پزشکی مشهد
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه بیست و پنجم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


در برخی کشورهای جهان آغاز دوره رزیدنتی پزشکی با اصطلاحی به نام «اثر جولای» شناخته می‌شود که می‌تواند خطرات زیادی برای بیماران به همراه داشته باشد. نخستین روز ماه جولای (تیر ماه) با آغاز دوره رزیدنتی پزشکان همراه است و نتایج چند پژوهش نشان می‌دهد، خطر مرگ بیمارانی که در این ماه تحت عمل جراحی قرار می گیرند، افزایش پیدا می کند. رزیدنت های جدید از تجربه کمتری برخوردار هستند و اعمال جراحی با حضور این گروه، نتایج مطلوب کمتری در پی خواهد داشت. بر اساس پژوهش صورت گرفته توسط گروهی از پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز، تاکنون تحقیق دقیق و نتیجه گیری قطعی در خصوص پدیده ماه جولای انجام نشده است. اثر جولای (July Effect) اما به یک باور در میان بیماران تبدیل شده و مردم ترجیح می دهند که انجام عمل جراحی را به ماه های بعد موکول کنند.
اما نتایج یک پژوهش با بررسی دو هزار و 920 موضوع مرتبط با اعمال جراحی در ماه های مختلف نشان می دهد، متاستاز عمل جراحی ستون فقرات در ماه جولای در مقایسه با ماه های دیگر با عوارض بیشتری همراه است. تحقیقات دیگر نیز نشان می دهند، ‌بستری شدن در بیمارستان در تعطیلات عمومی در مقایسه با روزهای غیر تعطیل با عوارض بیشتری همراه است و خطر مرگ پس از عمل جراحی اضطراری در تعطیلات عمومی تا 48 درصد افزایش پیدا می کند.
 
مقالات مرتبط:
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه سیزدهم تیر ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کننده: انجمن علمی جراحان عمومی ایران
زمان برگزاری: ۲۴ الی ۲۶ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، مرکز همايش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, انجمن علمی جراحان عمومی ایران, مرکز همایش های رازی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


نمونه اولیه لباسی که توسط شیمی‌دانان دانشگاه باس در بریتانیا طراحی شده، با درخشش تحت نور فرابنفش، پزشکان را از نخستین علائم عفونت ناشی از سوختگی، آگاه می‌کند. سوختگی‌های جدی می‌توانند به عفونت و سندروم شوک سمی (TSS) مرگبار منجر شوند. هنگام بروز عفونت زخم ناشی از سوختگی، درمان سریع آن به منظور اجتناب یا به حداقل‌رساندن انتقال به حالت TSS حیاتی است. برای انجام این کار، درآوردن لباس‌های فرد سوخته برای بررسی عفونت دردآور بوده، فرایند التیام را کند می‌کند و شانس به جا گذاشتن بخیه را افزایش می‌دهد.
عفونتی که به TSS ختم می‌شود، یکی از خطرناک‌ترین پیچیدگی‌های مرتبط با سوختگی‌های جدی و تشخیص اولیه آن حیاتی است. در صورتی که کودکی با سوختگی نسبتا کوچک، که TSS را شکل می‌دهد، به حال خود رها شود، ممکن است ظرف اندک ساعاتی جان خود را از دست دهد. تنها علامت بالینی در مراحل اولیه عفونت ممکن است تب شدید باشد که لزوما علامتی برای TSS نیست. هنگامی که قربانی سوختگی دچار تب می‌شود، با آگاهی از امکان خطر TSS، پزشک باید عفونت را بررسی کند. این امر مستلزم درآوردن دردآور لباس برای جمع‌آوری نمونه‌هایی جهت تحلیل است که در حال حاضر 24 تا 48 ساعت زمان می‌برد و تاخیری ناخوشانید و طولانی را در درمان عفونت تهدیدآمیز موجب می‌شود.
لباس جدید تولید شده دانشمندان دانشگاه باس با همکاری پزشکان بیمارستان فرنچای در بریستول، شامل نانوکپسول‌های متشکل از حباب‌های لیپید تثبیت‌شده اسید چرب است که با حضور سم باکتریایی می‌ترکند.
محتوای رنگ فلورسنت و درخشان این حباب‌ها که می‌تواند حاوی آنتی‌بیوتیک نیز باشد، فقط در واکنش به عفونت باکتر‌یایی آزاد می‌شود. این رنگ هنگامی که در معرض نور فرابنفش قرار می‌گیرد، می‌درخشد و علامتی آشکار و زودهنگام را از وجود عفونت زخم سوختگی ارائه می‌دهد. نمونه اولیه این لباس بر روی نمونه‌های پوستی در آزمایشگاه آزمایش شده‌اند و دانشمندان هم‌اکنون در حال ارتقای دوام و ماندگاری آن هستند. محققان امیدوارند آزمایش‌های ایمنی روی داوطلبان سالم انسانی را ظرف چهار سال آینده آغاز کنند.


برچسب‌ها: سوختگی, سندرم شوک سمی, جالب, TSS
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه هفتم خرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزار کنندگان: بیمارستان رضوی مشهد، انجمن جراحان ایتالیا
زمان برگزاری: ۲۵ الی ۲۶ مهر ۱۳۹۲
مکان برگزاری: مشهد

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, همایش پروکتولوژی, بیمارستان رضوی مشهد, پروکتولوژی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | دوشنبه ششم خرداد ۱۳۹۲ | لینک ثابت |


برگزارکننده: کانون هم اندیشی سرطان کولورکتال مجتمع بیمارستانی امام خمینی تهران
زمان برگزاری: ۴ الی ۵ اردیبهشت ۱۳۹۲
مکان برگزاری: تهران، بیمارستان امام

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, علوم پزشکی تهران, بیمارستان امام, همایش کولورکتال
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | یکشنبه ششم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان موسسه فرانهوفر آلمان، دسته سنجش فشار ابزار جراحی مجهز به لامپ LED طراحی کرده اند که میزان فشار وارده در حین عمل جراحی را مشخص می کند. عصر جراحی رباتیک هر روز شاهد یک ابتکار خلاقانه است و دسته هوشمند جراحی نیز می‌تواند به عنوان یک ابزار بصری به پزشکان جوان و کم تجربه در حین اعمال جراحی کمک کند.
دسته سنجش فشار توسط محققان موسسه فرانهوفر با همکاری موسسه وبر طراحی شده و میزان فشار وارده بر روی ابزار مختلف جراحی را با روشن شدن یک لامپ LED مشخص می کند. طول این دسته هوشمند تنها 9 سانتی متر است که بر روی تمامی ابزارهای جراحی استاندارد از جمله «اسپریدر» قابل استفاده است و علاوه بر محافظت از قطعات الکترونیک، فاقد هرگونه شکاف یا درز برای ورود و تجمع باکتری می باشد. حسگرهای تعبیه شده درون دسته، میزان نیروی وارده به ابزار جراحی را محاسبه می کنند و با رسیدن به محدوده از پیش تعیین شده، لامپ LED‌ قرمز رنگ دستگاه روشن می شود که هشدار لازم را برای اعمال فشار بیشتر یا کمتر به جراح می دهد. شارژ دسته سنجش فشار بصورت بی سیم انجام می شود و یک پوشش سیلیکون شفاف، امکان مشاهده نور قرمز رنگ و استرلیزه شدن تا دمای 134 درجه سانتیگراد را بدون آسیب به قطعات الکترونیکی فراهم می کند. نمونه اولیه دستگاه ابداعی محققان موسسه فرانهوفر در نمایشگاه Medtec از 26 تا 28 فوریه 2013 میلادی (هشتم تا دهم اسفند) در شهر اشتوتگارت آلمان معرفی می شود.


برچسب‌ها: ابزار جدید
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه چهارم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | سه شنبه یکم اسفند ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


ختنه نوزادان پسر نوعي جراحي است که در آن پوست ختنه‌گاه (هم لايه بيروني و هم لايه دروني پوست برداشته مي‌شود تا نوک آلت (حشفه) قابل رويت گردد. ختنه نوزادان يکي از رايج‌ترين اعمال جراحي است. ختنه به دلايل مذهبي و فرهنگي مختلف و غالبا به درخواست والدين انجام مي‌شود. آکادمي بيماري‌هاي کودکان آمريکا اين‌چنين نتيجه گرفته که شواهد علمي موجود در مورد منافع طبي بالقوه ختنه، براي توصيه به انجام روتين اين اقدام براي تمام نوزادان پسر کافي نيستند. بعضي از منافع طبي ختنه عبارتند از: کاهش خطر عفونت‌هاي ادراري و کاهش خطر انتقال ويروس‌هاي پاپيلوم انساني (HPV) و نقص ايمني انساني (HIV). ختنه همچنين مي‌تواند از فيموز، پارافيموز و عفونت‌هاي پوست ختنه‌گاه و نوک آلت از قبيل بالانيت، بالانوپوستيت و بالانيت گزروتيکا ابليتران جلوگيري کند. البته رعايت مناسب بهداشت هم مي‌تواند خطر اين مشکلات را کاهش دهد.

ادامه مطلب


برچسب‌ها: ختنه
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


برگزار کننده: بخش جراحی کولورکتال دانشگاه علوم پزشکی شیراز
زمان برگزاری: ۲۸ الی ۳۰ فروردین ۱۳۹۲
ارسال خلاصه مقالات: ۱۰/۱۲/۱۳۹۱
مکان برگزاری: شیراز

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش, همایش جراحی, علوم پزشکی شیراز, همایش کولورکتال, سینا و صدرا
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه چهاردهم بهمن ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


سازمان غذا و داروي آمريکا، برچسب‌هاي اوارست (Evarrest) را براي کمک به متوقف كردن سريع و قابل اعتماد خونريزي طي جراحي مورد تاييد قرار داده است. خونريزي غيرمنتظره و غيرقابل کنترل طي جراحي، مشکلي جدي براي جراحان است و باعث افزايش 20 درصدي خطر مرگ‌ومير بيماران مي‌شود. اوارست در کنار فشار فيزيکي دستي اعمال شده در محل خونريزي، هنگامي که کنترل خونريزي با روش‌هاي متداول نظير بخيه، ليگاتور کردن و... کافي نيست، به متوقف كردن خونريزي بافت نرم طي جراحي‌هاي باز خلف صفاقي، داخل شکمي، جراحي‌هاي لگن و جراحي‌هاي توراسيک غيرقلبي کمک مي‌کند. استفاده از اوارست در کودکان زير يک ماه توصيه نمي‌شود و نيز نمي‌تواند به طور موثر و ايمن در محل بخيه يا ساير اشکال ليگاسيون مکانيکي مورد استفاده در درمان خونريزي‌هاي شديد شرياني يا وريدي تجويز شود. اوارست متشکل از يک برچسب بيولوژيک و انعطاف‌پذير است كه هر برچسب نقش موثري در روند هموستاز، واکنش بيولوژيک و شروع تشکيل لخته فيبرين دارد. اين لخته فيبرين به برچسب ملحق مي‌شود و پوششي مکانيکي در محل خونريزي ايجاد مي‌کند. جراحان براي استفاده از اين ترکيب، اوارست را روي سطح در حال خونريزي مي‌گذارند و فشار دستي را اضافه مي‌کنند. پس از پايان جراحي، اوارست داخل بدن بيمار باقي مي‌ماند زيرا کاملا قابل جذب است.


برچسب‌ها: تاییدیه, اوارست, خونریزی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | شنبه شانزدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


مهندسان دانشگاه میشیگان تکنولوژی فراصوت را ابداع کرده‌اند که امیدهای جراحی‌های میکرو را پررنگ‌تر کرده است. محققان با استفاده از لنزهای پوشانده شده با نانو لوله‌های کربنی دریافتند که انرژی نور می‌تواند به امواج صوتی پر فشار تبدیل شود و در نتیجه تمرکز دقیق بر نقاط معین را امکان‌پذیر می‌کند. این تکنولوژی موسوم به "چاقوی نامرئی" می‌تواند در حوزه‌های پزشکی مانند عمل جراحی غیرتهاجمی مورد استفاده قرار گیرد. مهندسان طی آزمایشاتی توانستند امواج صوتی متمرکز دقیق را برای جراحی‌های میکرو در جداکردن بسیار دقیق یک سلول سرطانی تخمدان و ایجاد سوراخ دقیق کمتر از 150 میکرومتر در سنگ کلیه مصنوعی در کمتر از یک دقیقه، مورد استفاده قرار دهند. این تکنولوژی، مهندسان را قادر به تمرکز امواج صوتی با دامنه بالا بر نقاط ریز کرده است.
سیستم ابداعی از این حیث منحصر به فرد است که سه عملکرد را انجام می‌دهد: نور را به صوت تبدیل کرده و آن را بر نقطه بسیار کوچک متمرکز و امواج صوتی را تقویت می‌کند. برای دستیابی به این تقویت‌دهی، محققان لنزهای خود را با لایه‌ای از نانو لوله‌های کربنی و موادی لاستیک مانند موسوم به "پلی دی متیل سیلوکسان" پوشش دادند. لایه نانولوله کربنی نور را جذب و گرما را از آن تولید می‌کند. سپس لایه لاستیک مانند که هنگام مواجهه با گرما منبسط می‌شود، به شدت سیگنال را با انبساط حرارتی سریع افزایش می‌دهد. امواج صوتی به دست آمده 10 هزار برابر بیشتر از فرکانسی است که انسان می‌تواند بشنود. به گفته "جی گوا"، سرپرست این پژوهش، این مطالعه دروازه‌ای است برای اختراعات بیشتر در این حوزه و حتی راهی است برای کاوش سلول‌ها و بافت‌ها در مقیاسی بسیار کوچکتر از آنچه که اکنون وجود دارد. این پژوهش در مجله "Nature`s journal Scientific Reports" منتشر شده است.


برچسب‌ها: جالب
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | جمعه پانزدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


برگزار کننده: مرکز تحقیقات سوختگی دانشگاه علوم پزشکی تهران
زمان برگزاری: ۱۵ الی ۱۶ اسفند ۱۳۹۱
ارسال خلاصه مقالات: ۱/۱۱/۱۳۹۱
مکان برگزاری: تهران، مرکز همایش های رازی

سایت همایش


برچسب‌ها: همایش جراحی, علوم پزشکی تهران, مرکز همایش های رازی, سوختگی, همایش سوختگی
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | پنجشنبه چهاردهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |


محققان انگلیسی از گاز منجمد برای از بین بردن تومورهای سرطان کلیه استفاده کردند که این امر به معنای عدم نیاز به استفاده از بخیه و بستری طولانی مدت در بیمارستان است. در جراحی لاپاراسکوپی که به جراحی سوراخ کلید (keyhole surgery) نیز معروف است، جراح با ایجاد یک حفره کوچک، تومور را از کلیه خارج می‌کند. محققان دانشگاه ساوت هامپتون روش دمای فوق سرد را برای نابود کردن سلول‌های سرطان کلیه مورد آزمایش قرار داده اند؛ با استفاده از دستگاه سی تی اسکن، تصویری از تومور تهیه شده و بین چهار تا پنج سوزن نازک تر از سر مداد وارد بافت سرطانی می‌شود.
در این روش گاز آرگون از طریق تعدادی سوزن تو خالی از راه پوست بطور مستقیم وارد بافت تومور کلیه و باعث سرد شدن شدید سر سوزن تا دمای منفی 150 درجه سانتیگراد می‌شود و در نتیجه بافت‌های اطراف سوزن به حالت منجمد در آمده و تومور نابود می‌شود. این روش درمانی ظرف مدت 30 دقیقه انجام شده و تأثیرات ناچیزی بر عملکرد کلیه بر جای می گذارد. بر خلاف عمل جراحی سنتی، در این روش بیمار پس از یک روز از بیمارستان مرخص شده و می تواند پس از یک هفته نیز به سر کار باز گردد؛ همچنین ریسک خونریزی و ابتلا به عفونت نیز بشدت کاهش یافته و بافت سالم اطراف تومور نیز آسیب نخواهند دید. این روش درمانی برای تومورهایی با قطر کمتر از پنج سانتی متر یا بیمارانی که عمل جراحی برای آنها خطرناک است، تجویز می شود.
روش کرایوتراپی یا درمان با سرد کردن (Cryoablation) برای درمان تومورهای سرطان استخوان و پروستات نیز کارآیی دارد و از تصاویر سی تی اسکن، فراصوت یا MRI‌ استفاده می شود که امکان مشاهده دقیق محل تومور را برای جراح فراهم می کند. دکتر «دیوید برین» رادیولوژیست بیمارستان دانشگاه ساوت هامپتون تأکید می کند: این روش گامی جدید برای درمان سرطان محسوب می شود؛ با کمک تصاویر اسکن می توان بروز سرطان را در مراحل نخست تشخیص داده و با یک روش کمتر تهاجمی و بدون نیاز به عمل جراحی، تومور را از بین برد.


برچسب‌ها: سرطان, سرطان کلیه, keyhole surgery
نوشته شده توسط دکتر علی بهشتی   | چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ | لینک ثابت |همایش ها: دانشجویی | پرستاری | قلب | زنان | پوست | دارویی | چشم | روانپزشکی | اطفال | نورولوژی
متن ها: مقالات پزشکی | مهارت های پزشکی | روش های پزشکی | تجهیزات پزشکی | خبرهای پزشکی
موضوع ها: قلب | زنان | اطفال | چشم | پوست | نورولوژی | ارتوپدی | عفونی
خواندنی ها: نظرسنجی ها | وبلاگ ها | نکته ها | دانستنی ها | گالری ها

دارویی: تاییدیه های ۲۰۱۳ | تاییدیه های ۲۰۱۲ | تاییدیه های ۲۰۱۱
مدیاها: فیلم های پزشکی | تصاویر پزشکی گزارش های پزشکی

آخرین مطالب پزشکی بالینی
اینستاگرام همایش های پزشکی
فیسبوک همایش های پزشکی
           
Health Top  blogs Google Analytics Alternative Health Blog Directory


آخرین اخبار سلامت
 

Page Rank blog links